Ervaringsdeskundigen worden op veel terreinen ingezet, zoals in de zorg, het sociaal domein, het veiligheidsdomein en het onderwijs. De professionalisering van ervaringsdeskundigheid blijkt daarbij van groot belang. Hieraan wordt al gewerkt via het ontwikkelde kwaliteitssysteem voor ervaringsdeskundigen, met onder meer een beroepscode, beroepscompetentieprofiel, beroepsregistratie en leerplan. Een belangrijke schakel in deze professionalisering is supervisie en intervisie, verzorgd door ervaringsdeskundigen zelf.
Met deze pilot dragen we eraan bij dat ervaringsdeskundige supervisors worden opgeleid, zodat zij via supervisie en intervisie kunnen bijdragen aan de kwaliteit binnen organisaties en opleidingen. Met steun van ZonMw en in samenwerking met LVSC is de OES ontwikkeld om in deze behoefte te voorzien. De supervisoren binnen de OES hebben uiteenlopende achtergronden in ervaringskennis en zijn werkzaam in diverse beroepen en werkvelden, waaronder de zorg, het sociaal domein, het veiligheidsdomein en het onderwijs.
De samenwerking met ZonMw en de Erasmus Universiteit maakt het mogelijk om onderzoek te doen naar de opleiding. Kennisontwikkeling is een belangrijk doel van ZonMw. Op het gebied van de inzet van ervaringsdeskundigheid zijn al diverse projecten uitgevoerd. Met dit onderzoek willen we nagaan of bestaande modules en werkvormen binnen de opleiding tot supervisor voor ervaringsdeskundigen verder kunnen worden uitgebreid en aangevuld. Dat is belangrijk voor de verdere professionalisering van ervaringsdeskundigheid. Daarnaast is het belangrijk om meer inzicht te krijgen in de impact die ervaringsdeskundige supervisoren hebben op de praktijk.
Voor de opleiders en leersupervisoren van LVSC wordt in 2027 een gecertificeerd train-de-trainerprogramma ontwikkeld en uitgevoerd, met specifieke aandacht voor ervaringsdeskundigheid binnen supervisie.
Neem voor vragen contact op via LVSC.